Genital Estetik Ameliyatları

GENİTAL ESTETİK AMELİYATLARI

Genital estetik ameliyatları hem kozmetik hem de işlevsel amaçlı yapılır. Genital estetik ameliyatları doğru teknikle uygulandığı zaman estetik kazançlar haricinde seksüel, hijyenik, psikolojik ve tıbbi yararlar sağlar.

Kadınlarda genital estetik ameliyatları hem kozmetik hem de işlevsel amaçlı yapılmaktadır. Genital estetik ameliyatları doğru teknikle uygulandığı zaman estetik kazançlar haricinde seksüel, hijyenik, psikolojik ve tıbbi yararlar sağlamaktadır.

En sık yapılan genital estetik ameliyatları nelerdir?

Genital bölge ile ilgili en sık yapılan estetik ameliyatlar:

 • Labioplasti (Genital bölge dudak estetiği)
 • Cerrahi olarak vajina daraltma ameliyatı (Vajinoplasti)
 • Perineoplasti (Perine bölgesinin düzeltilmesi)
 • Klitoral hudoplasti (Klitoris tümsekciğinin inceltilmesi)
 • Puboplasti (Pubis tepesinin küçültülmesi)
 • Labia majora augmentasyon (Çöküntülü büyük dudakların yağ dolgusu veya hyaluronik asid enjeksiyonu ile dolgunlaştırılması)
 • Büyük dudakların küçültülmesi
 • G noktası büyütme
 • Genital PRP (Platelet Rich Plasma) uygulamaları
 • Lazerle vajina daraltma (LVR- Lazer vajinal rejuvenasyon)
 • Lazerle genital bölge renk açma uygulaması
 • Genital alan radyofrekans (RF) işlemleri.

Şimdi bu konuları kısaca ele alalım.

Labioplasti (İç dudak estetiği)

Labioplasti, genital estetik ameliyatları içinde en sık olarak yapılanıdır.  ‘Genital bölge dudak estetiği’ veya olarak bilinir.

Labioplasti aslında hem iç dudak hem de dış dudak estetiği anlamına gelmektedir. Fakat iç dudak estetiği ameliyatları çok daha yaygın şekilde uygulandığı için labioplasti, daha çok iç dudak estetiği ameliyatı olarak bilinmektedir.

İç dudak estetiği ‘Labia minoraplasti’ olarak da bilinir. İç dudaklar küçültüldüğü için ‘labia minora redüksiyonu’ olarak da bilinir. İç dudakların estetik operasyonudur. İç dudak labioplasti ameliyatlarında sarkık, kırışık, normalden uzun, kalın ve koyu renkli dudaklar kesilerek estetik olarak düzeltilmektedir. Bu şekilde hoş ve simetrik bir görünüm elde edilebilmektedir. Nitekim ‘labial hipertrofi’ adını verdiğimiz iç dudakların normalden büyük olması kişinin psikolojik şikayetler yaşamasına, cinsel ilişkide rahat olamamasına, utanmasına, öz güven eksikliğine, sağlıklı partner ilişkisi kuramamasına, dar pantolon, tayt, mayo, bikini giyememesine, idrar yaparken idrarının bacaklarını ıslatmasına veya idrarını ıkınarak yapmasına neden olabilir.

Labial hipertrofi (iç dudak büyümesi ve sarkması) yapısal olarak doğuştan veya ergenlik döneminden sonra gelişebilir. Ailesel geçişli de olabilir. Ayrıca ergenlik döneminde sıkça kaşıma, sık mantar enfeksiyonlarına bağlı tahrişler, cinsel ilişkiler ve bağ dokusu zayıflığına bağlı olarak da gelişebilir.

Labioplastide iç dudakların küçültülmesi, estetik ve işlevsel olarak daha iyi bir görünüme kavuşturulması amaçlanır.

Vajina Daraltma Ameliyatı (Vajinoplasti)

Vajina; yaşlanma, menopoz, normal doğum(lar),sık cinsel ilişki, kürtaj ve diğer jinekolojik müdahaleler sonrasında genişlemekte, esnemektedir. Vajinada oluşan genişlemeler kadın ve erkek eşte cinsel ilişkide hissedememe, haz alamama ve orgazm olamama sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Vajinanın cerrahi olarak daraltılması, yeniden sıkı ve dar hale getirilmesi ameliyatına vajina daraltma veya ‘vajinoplasti’ (vaginoplasti) adı verilir.

Klitoral Hudoplasti

Klitoris, kadınlarda cinsel haz ve orgazmı sağlayan ana organdır.

Bazı kadınlarda iç dudaklardaki fazlalıkla ile birlikte klitoris üzerinde cilt dokusunda sarkmalar, kırışıklıklar veya doku fazlalıkları olabilir. Klitorisin etrafındaki kabarık, kırışık veya koyu renkli deri katlantıları, kişileri psikolojik olarak olumsuz etkileyerek cinsel ilişki sırasında özgüven eksikliğine yol açabilir. Klitoris üstündeki kırışık ve fazla dolgun yapıların cerrahi düzeltilmesi, estetik olarak daha düzgün bir görünüm sağlanması için yapılan ameliyatlara ‘klitoral hudoplasti’ denir.

Klitoral hudoplasti çoğunlukla labioplasti operasyonu ile birlikte yapılmaktadır. Böylece ‘venüs çizgisi’ adı verilen düz ince yarık görünümü elde edilebilecektir. Klitoral hudoplasti yapılmadan, yalnızca labioplasti uygulanması durumunda klitoris bölgesi üzerinde kalan tümseklik bir ‘mikropenis’ görünümünde olarak daha fazla göze çarpacaktır.

Labioplasti (iç dudak küçültme ameliyatı) ile birlikte yapılan klitoral hudoplasti operasyonu hasta memnuniyetini oldukça artmaktadır. Ancak klitoral hudoplastide bölgenin anatomisinden dolayı cerrahın tecrübesi önemlidir. Biz kliniğimizde labioplasti yaptığımız hastalarımızın neredeyse tümüne klitoral hudoplasti operasyonunu da eş zamanlı olarak uygulamaktayız.

Perineoplasti ameliyatı

Vajina ile anüs arasında yer alan bölgeye ‘Perine’ adı verilir. Perine bölgesi doğum anında yapılan kesilerle (epizyotomi) veya bu bölgedeki cilt katlantıları, sarkmaları nedeni ile deformasyona uğrayabilir. Bazı durumlarda ise bu bölgede fazladan cilt katlantıları olabilir.

Perineoplasti ameliyatları hem doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi hem de bu bölgedeki cilt fazlalıklarının alınması amaçlarıyla yapılmaktadır. Genelde vajina daraltma ameliyatları ile eş zamanlı olarak yapılmaktadır. Perineoplasti en sıklıkla doğum dikişleri (epizyo) iyi iyileşmemiş, enfeksiyona bağlı olarak doğum sonrası açılmış, evde doğum veya zor doğum sonrası aşırı derecede perine yırtığı olmuş kadınlarda uygulanmaktadır.

Büyük dudakların küçültülmesi, labia majoraplasti operasyonu

Genital bölgede dış tarafta kalan, üzeri tüylerle kaplı büyük dudakların normalden iri ya da sarkmış olması estetik açıdan bazı sorunlara yol açabilmektedir. Bu durumda cerrahi olarak yapılan bir operasyonla iri ve sarkık görünümlü büyük (dış) dudaklar küçültülüp düzeltilmektedir.

Büyük dudakların küçültülmesi de bir çeşit labioplasti operasyonudur. Büyük dudaklara ‘Labium majus’ adı verilir. Bu operasyon ‘Büyük dudak labioplastisi’ veya ‘Labia majoraplasti’ gibi isimlerle de anılır. Labia majoraplasti ameliyatı ile büyük dudaklar ameliyatla küçültülür, daha gergin ve düzgün hale getirilir.

Büyük dudak dolgunlaştırma, büyük dudaklara yağ enjeksiyonu

Yapısal veya yaşa bağlı olarak üzeri tüylerle kaplı büyük dudaklarda çöküntüler ve kırışıklıklar ortaya çıkabilir. Bu durumda büyük dudaklara yağ enjeksiyonu yapılarak daha dolgun bir görünüm kazandırılabilir. Büyük dudak dolgusu; vücudun başka bölgesinden ‘liposuction’ yöntemi ile alınan yağın, özel kanüller ile büyük dudaklara verilmesi işlemidir. Bu sayede normalden küçük veya kırışık görünümdeki büyük dudakların çok daha dolgun ve canlı bir görünüme kavuşabilmektedir.

Büyük dudaklara HA (Hyaluronik asit) enjeksiyonu ile de dolgunluk sağlanabilmektedir.

O Shot © ve Genital PRP

Her iki işlem de kişinin kol damarlarından alınan kandan elde edilir. Alınan kan santrifüje edilerek plasma kısmındaki ‘platelet’ (trombosit) adı verilen pıhtılaşma hücrelerinin yoğun olan kısmı ayrıştırılır. Daha sonra bu kısım genital alandaki belirli bölgelere enjekte edilir. Bu pıhtılaşma hücreleri içerisinde ‘Growth faktör’ adı verilen pek çok büyüme faktörleri mevcuttur. Bu şekilde kolajenin oluşması ve dokunun yenilenmesi sağlanmaktadır.

Genital PRP vajina içerisine veya ‘vulva’ adını verdiğimiz dış genital bölgedeki büyük dudaklara yapılabilir. Böylelikle dokunun yenilenmesi ve gençleşmesi sağlanmaktadır. Ayrıca liken atrofikus, kronik vulvar dermatitler, vulvar vestibülit sendrom, ağrılı cinsel ilişki, vajinal sıkılaştırma, idrar kaçırma (inkontinens) ve vajinal kuruluk tedavilerinde de uygulanmaktadır.

O Shot© işlemi ise daha çok vajinanın duyarlı olan kesimlerine ve klitoris bölgesine enjeksiyon şeklinde uygulanmaktadır. Daha çok cinsel hazzı arttırmak ve orgazm olamama sorununun giderilmesi amaçlarıyla uygulanır.

Genital PRP ve O Shot © ince uçlu enjektörlerle uygulanıldığından hissedilen ağrı minimal düzeydedir. Günümüzde O Shot © enjeksiyonları ve Genital PRP uygulamaları ile cinsel ilişkideki hazzın arttırılması, orgazm işlevinin sağlanması veya kolaylaştırılması, hatta kadınlarda idrar kaçırma problemlerinin tedavisi mümkün hale gelmiştir.

G Noktası büyütme (G Shot ©)

G noktası; klitoristen sonra kadınlarda en çok zevk veren bölgelerden biridir. Vajinanın girişinden 2-3 cm içeride ve üst duvarda yer alır. G Noktası ‘vajinal orgazm’ (coital orgazm) ile ilişkilendirilmektedir. G noktası büyütme ‘G spot augmentation’ © veya ‘G spot amplification’ © olarak da bilinir. G noktasına özel iğnelerle dolgu maddesinin verilmesi işlemine ‘G noktası büyütme’ denilmektedir. G Shot © enjeksiyonları ile cinsel ilişkideki hazzın arttırılması, orgazm işlevinin sağlanması veya kolaylaştırılması yönünde faydalar elde edilebilmektedir.

Pubis Estetiği

Pubis bölgesi kadınlarda büyük dudakların üste devam eden kısmıdır; üzeri tüylerle kaplı, altı yağ dokusundan oluşan üçgen şeklindeki genital bölgedir. ‘Mons pubis’ veya ‘Pubis Tepesi’ veya ‘Pubis Tümsekçiği’ gibi isimlerle de anılır. Pubis estetiği; ‘mons pubis estetiği’ veya ‘venüs estetiği’ olarak da bilinir. Mons pubis bazı kadınlarda normalden daha iri ve kabarık bir şekilde olabilir. Özellikle mayo, bikini, tayt giyimi sırasında rahatsız edici bir çıkıntı şeklinde kendisini gösterebilir.

Pubis estetiği ile pubik bölgedeki fazla doku cerrahi olarak küçültülüp inceltilebilir. Bu bölgedeki şişkinlik ya da düzensiz kabarıklıklar düzeltilebilir. Pubis bölgesi için liposuction, lazer lipoliz işlemleri de uygulanabilmektedir.

Lazerle genital estetik uygulamaları ve tedaviler

Genital bölge estetik operasyonları için son yıllarda lazer uygulamaları oldukça sık olarak tercih edilir hale gelmiştir. Bu alanda en sık tercih edilenler karbondioksit lazerlerdir.

Karbondioksit (CO2) lazerler ile genital estetik

 • Lazerle vajinal daraltma,
 • Lazerle idrar kaçırma (stres inkontinens) tedavisi,
 • Lazerle genital bölge renk açma, beyazlatma,
 • Lazerle labioplasti operasyonu,
 • Lazerle genital bölge sıkılaştırma, dolgunluk,
 • Vajina içi ruga (mukozal katlantı) oluşturma,
 • Genital siğil tedavileri yapılabilmektedir.
Radyofrekans ile genital estetik

Günümüzde radyofrekans cihazları ile genital bölge estetik işlemleri de yapılabilmektedir. Genital radyofrekans (RF) cihazları ile:

Vajinal kanalın sıkılaştırılması ve cinsel hazzı arttırma, orgazm olamama problemi tedavileri, idrar kaçırma (stres üriner inkontinens) tedavisi, dış genital bölge dolgunlaştırma tedavileri uygulanabilmektedir. Genital estetik ameliyatları tüm estetik operasyonlar içinde en hızlı yükselme trendindedir. Her yıl ülkemizde ve tüm dünyada binlerce hastaya uygulanmaktadır. Kozmetik jinekoloji alanında yer alan bu operasyonların, genital bölge anatomi ve fizyolojisine hakim jinekolog hekimler tarafından uygulanması son derece önemlidir.


Sorularınız İçin 0532 015 32 86 Numaralı Telefondan Whatsapp'tan Ulaşabilirsiniz


Adana Genital Estetik
Adıyaman Genital Estetik
Afyon Genital Estetik
Ağrı Genital Estetik
Aksaray Genital Estetik
Amasya Genital Estetik
Ankara Genital Estetik
Antalya Genital Estetik
Ardahan Genital Estetik
Artvin Genital Estetik
Aydın Genital Estetik
Balıkesir Genital Estetik
Bartın Genital Estetik
Batman Genital Estetik
Bayburt Genital Estetik
Bilecik Genital Estetik
Bingöl Genital Estetik
Bitlis Genital Estetik
Bolu Genital Estetik
Burdur Genital Estetik
Bursa Genital Estetik
Çanakkale Genital Estetik
Çankırı Genital Estetik
Çorum Genital Estetik
Denizli Genital Estetik
Diyarbakır Genital Estetik
Düzce Genital Estetik
Edirne Genital Estetik
Elazığ Genital Estetik
Erzincan Genital Estetik
Erzurum Genital Estetik
Eskişehir Genital Estetik
Gaziantep Genital Estetik
Giresun Genital Estetik
Gümüşhane Genital Estetik
Hakkari Genital Estetik
Hatay Genital Estetik
Iğdır Genital Estetik
Isparta Genital Estetik
İçel Genital Estetik
İstanbul Genital Estetik
İzmir Genital Estetik
Kahramanmaraş Genital Estetik
Karabük Genital Estetik
Karaman Genital Estetik
Kars Genital Estetik
Kastamonu Genital Estetik
Kayseri Genital Estetik
Kırıkkale Genital Estetik
Kırklareli Genital Estetik
Kırşehir Genital Estetik
Kilis Genital Estetik
Kocaeli Genital Estetik
Konya Genital Estetik
Kütahya Genital Estetik
Malatya Genital Estetik
Manisa Genital Estetik
Mardin Genital Estetik
Muğla Genital Estetik
Muş Genital Estetik
Nevşehir Genital Estetik
Niğde Genital Estetik
NULL Genital Estetik
Ordu Genital Estetik
Osmaniye Genital Estetik
Rize Genital Estetik
Sakarya Genital Estetik
Samsun Genital Estetik
Siirt Genital Estetik
Sinop Genital Estetik
Sivas Genital Estetik
Şanlıurfa Genital Estetik
Şırnak Genital Estetik
Tekirdağ Genital Estetik
Tokat Genital Estetik
Trabzon Genital Estetik
Tunceli Genital Estetik
Uşak Genital Estetik
Van Genital Estetik
Yalova Genital Estetik
Yozgat Genital Estetik
Zonguldak Genital Estetik

Tedavi ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: