Kocaeli Gebelikte 1. Ay

Her bebeğin gelişimi farklıdır..

2. Hafta

Gebeliğin ilk 3 haftası teknik olarak hamile sayılmadığınız bir dönemdir. Gebeliğin 1. Haftasında milyonlarca sperm vajinayı geçerek rahime girecek ve buradan fallop tüpüne ulaşıp yumurtayı döllemeyi deneyecektir. Bu aşamada sadece bir tane sperm yumurtanın zarını delmeyi başarabilir. “Zigot”, döllenmiş olan bu yumurtaya verilen isimdir. Zigot 16 eş hücreye bölünerek rahme yerleşir ve burada gelişimi başlar.

Gebeliğin 1. Haftası, aslında hamile kadının en son adet gördüğü haftadır. adet döneminin başlangıcından sonraki 14. gün civarı kadının hamile kalma şansının en yüksek olduğu dönemdir. Çünkü 14. günde kadının yumurtalıklarındaki yumurtalardan biri içi sıvı dolu bir kesecik içinde yumurtalık yüzeyine yaklaşmakta ve içindeki yumurtayı dışarı bırakmaktadır. Bu yumurta kadının rahminin (uterus) her iki tarafında uzanan ve ucu rahime açılan fallopian tüplerine ulaştıktan sonra burada döllenmeyi beklemektedir. Bu nedenle ovulasyondan önceki 6 gün içinde kadın cinsel ilişkiye girerse spermin yumurtayı dölleme şansı yüksektir.

Fallopian tüplerinde bekleyen yumurta eğer erkekten gelen sperm ile karşılaşırsa döllenir ve bunun sonucunda tek hücreden oluşan “zigot” oluşmaktadır. Birden çok yumurtanın aynı anda döllenmeye hazırlanması da mümkündür. Bu durumda birden fazla yumurta döllenirse zigot sayısı da buna göre değişir ve çoğul gebelikler (ikiz-üçüz gibi) meydana gelmektedir.
Gebelikte 2. hafta yumurtanın geliştiği ve seçildiği haftadır. Aday adayı olan yumurtalardan yalnızca bir tanesi seçilmekte ve seçilen yumurta bebeğin temelini meydana getirmektedir. Yumurtanın ömrü olan 24 saat içinde sperm yumurtayı dölleyebilirse bu hamilelik başlangıcı anlamına gelir.

2. Hafta içinde vücut önemli miktarda gebelik hormonları üretmeye başlar. Henüz hamile olunduğu hissedilmese de bebek gelişiminin en hızlı büyüme gösterdiği hamilelik evresi 2. Haftadır.

 – 4. Hafta

3. hafta gebeliğin oluşmaya başladığı hafta olması açısından önemlidir. Bu hafta içerisinde bebek rahme yerleşmekte ve gelişmeye başlamaktadır. Bu haftada sperm de rahme doğru yola çıkmıştır. Sperm yumurtayla buluşursa gebelik gerçekleşir. Kadınlarda gebeliğin ilk belirtisi genellikle adetin gecikmesidir. Gebelik testlerinin çoğu adet gecikmesi ile birlikte pozitifleşmektedir. Gebe kadında aynı zamanda yorgunluk, karında şişkinlik hissi, sık idrara çıkma, bulantı ve göğüslerde hassasiyet başlamaktadır.

4. haftada henüz küçük bir hücre yığını olarak rahime yerleşmiş olan bebek tüm hızıyla gelişimini sürdürmektedir. Erken hamilelik belirtilerinin yaşanmaya başlamıştır ve artık kan veya idrar testi ile gebeliğin net bir şekilde saptanabilecektir. Fallopian tüplerinden rahime doğru ilerleyen Zigot bir yandan bölünerek büyümeye devam etmektedir. hücre sayısının arttığı ve zigotun küçük bir yaban çileği görünümüne ulaştığı döneme “blastosist” denir.

Döllenmeden sonraki 3-4 gün içinde bu hücre topluluğu uterusa ulaşmakta, burada da 2-3 gün serbestçe hareket ettikten sonra uterusun iç yüzeyine tutunmaktadır, buna “implantasyon” denir.
İmplantasyon aslında hamileliği başlatan olaydır. Embriyo iç kısımdaki blastosistin hücrelerine, dış kısmından da uterusa tutunmasıyla bebeği besleyecek olan zar tabakaları-plasenta gelişmeye başlamaktadır.Sorularınız İçin 0532 015 32 86 Numaralı Telefondan Whatsapp'tan Ulaşabilirsiniz


Adana Gebelik ve Doğum
Adıyaman Gebelik ve Doğum
Afyon Gebelik ve Doğum
Ağrı Gebelik ve Doğum
Aksaray Gebelik ve Doğum
Amasya Gebelik ve Doğum
Ankara Gebelik ve Doğum
Antalya Gebelik ve Doğum
Ardahan Gebelik ve Doğum
Artvin Gebelik ve Doğum
Aydın Gebelik ve Doğum
Balıkesir Gebelik ve Doğum
Bartın Gebelik ve Doğum
Batman Gebelik ve Doğum
Bayburt Gebelik ve Doğum
Bilecik Gebelik ve Doğum
Bingöl Gebelik ve Doğum
Bitlis Gebelik ve Doğum
Bolu Gebelik ve Doğum
Burdur Gebelik ve Doğum
Bursa Gebelik ve Doğum
Çanakkale Gebelik ve Doğum
Çankırı Gebelik ve Doğum
Çorum Gebelik ve Doğum
Denizli Gebelik ve Doğum
Diyarbakır Gebelik ve Doğum
Düzce Gebelik ve Doğum
Edirne Gebelik ve Doğum
Elazığ Gebelik ve Doğum
Erzincan Gebelik ve Doğum
Erzurum Gebelik ve Doğum
Eskişehir Gebelik ve Doğum
Gaziantep Gebelik ve Doğum
Giresun Gebelik ve Doğum
Gümüşhane Gebelik ve Doğum
Hakkari Gebelik ve Doğum
Hatay Gebelik ve Doğum
Iğdır Gebelik ve Doğum
Isparta Gebelik ve Doğum
İçel Gebelik ve Doğum
İstanbul Gebelik ve Doğum
İzmir Gebelik ve Doğum
Kahramanmaraş Gebelik ve Doğum
Karabük Gebelik ve Doğum
Karaman Gebelik ve Doğum
Kars Gebelik ve Doğum
Kastamonu Gebelik ve Doğum
Kayseri Gebelik ve Doğum
Kırıkkale Gebelik ve Doğum
Kırklareli Gebelik ve Doğum
Kırşehir Gebelik ve Doğum
Kilis Gebelik ve Doğum
Kocaeli Gebelik ve Doğum
Konya Gebelik ve Doğum
Kütahya Gebelik ve Doğum
Malatya Gebelik ve Doğum
Manisa Gebelik ve Doğum
Mardin Gebelik ve Doğum
Muğla Gebelik ve Doğum
Muş Gebelik ve Doğum
Nevşehir Gebelik ve Doğum
Niğde Gebelik ve Doğum
NULL Gebelik ve Doğum
Ordu Gebelik ve Doğum
Osmaniye Gebelik ve Doğum
Rize Gebelik ve Doğum
Sakarya Gebelik ve Doğum
Samsun Gebelik ve Doğum
Siirt Gebelik ve Doğum
Sinop Gebelik ve Doğum
Sivas Gebelik ve Doğum
Şanlıurfa Gebelik ve Doğum
Şırnak Gebelik ve Doğum
Tekirdağ Gebelik ve Doğum
Tokat Gebelik ve Doğum
Trabzon Gebelik ve Doğum
Tunceli Gebelik ve Doğum
Uşak Gebelik ve Doğum
Van Gebelik ve Doğum
Yalova Gebelik ve Doğum
Yozgat Gebelik ve Doğum
Zonguldak Gebelik ve Doğum

Tedavi ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: